Urodził się 4 grudnia 1901 r. w Końskich. Był synem Jadwigi i Jana Zawadzkich. W roku 1920 uzyskał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Końskich. W obliczu wojny polsko-rosyjskiej, podobnie jak wielu innych absolwentów tej szkoły, odpowiedział na apel Józefa Piłsudskiego i wstąpił w szeregi Armii Polskiej. Został artylerzystą. Trafił do oddziału wchodzącego w skład V Armii dowodzonej przez generała Władysława Sikorskiego. Wypierając spod Warszawy wojska bolszewickie działania wojenne zawiodły go aż pod Baranowicze i Lidę. Po ogłoszeniu rozejmu powrócił szczęśliwie w rodzinne strony.
Podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po ich ukończeniu w 1927 r. pracował jako sędzia Sądu Powiatowego w Opatowie oraz sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu.
W czasie okupacji hitlerowskiej, po śmierci rodziców, powrócił do Końskich znajdując zatrudnienie w charakterze sekretarza hipotecznego. Będąc oficerem rezerwy działał konspiracyjnie w Armii Krajowej pod pseudonimem „Kalinowski”. Pełnił funkcję członka obwodowej Delegatury Rządu.
Po wojnie, w 1945 r. wyjechał na stałe do Torunia. Był sędzią Sądu Wojewódzkiego do 1954 r., kiedy to z powodów politycznych pozbawiono go tego stanowiska. Przez kolejne dwadzieścia lat, aż do emerytury pracował jako adwokat.
Był wielkim społecznikiem, człowiekiem o ogromnej wiedzy i rozległych zainteresowaniach. Ogromnym sentymentem darzył dwa miasta: Końskie oraz Toruń. Z wielką pasją angażował się w badanie ich przeszłości. Już w czasach nauki w koneckim gimnazjum należał do skautingu i Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako student od 1922 r. aktywnie działał w warszawskiej korporacji akademickiej „Grunwaldia” – organizacji studenckiej o charakterze patriotycznym. W latach 1925-1926 był jej prezesem. W okresie tym uczył się wspólnie i przyjaźnił z Janem Kiepurą, który w niedługim czasie zdobył sobie sławę znakomitego śpiewaka.
Uczestniczył ochotniczo w pracach archeologicznych odkrytego w 1925 r. na tzw. „Budowie” w Końskich wczesnośredniowiecznego cmentarzyska z XI w. Później brał również udział w podobnych pracach wykopaliskowych w Biskupinie. Należał do utworzonego w 1935 r. Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Końskich. W ramach tego stowarzyszenia prowadził działalność edukacyjno-patriotyczną, m.in. w dniu 7.03.1936 r. wygłosił odczyt pt. „Walki o niepodległość w roku 1863 na terenie powiatu koneckiego”.
Był wielkim miłośnikiem książek. Aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Torunia, a także członkiem honorowym Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu. Wnioskami ze swoich dociekań nad historią Konecczyzny dzielił się z czytelnikami w licznych publikacjach. Zamieszczał artykuły w prasie lokalnej, od przedwojennej gazety „Słowo”, do ukazującego się w latach 90. ubiegłego wieku dwumiesięcznika „Skarbiec Kultury Ziemi Koneckiej”. Był też autorem własnych wspomnień z okresu międzywojennego i okupacji oraz opracowań z dziejów Powstania Styczniowego. Jego maszynopisy i rękopisy znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Wśród pozycji książkowych jego autorstwa znajdują się m.in.:
- „Józef Bogdan Wagner : dyrektor tajnych drukarń Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym”;
- „U boku „Ponurego” : toruńczyk Waldemar Szwiec ps. „Robot” – bohater Kielecczyzny”;
- „Fabryka broni w Końskich – Pomykowie”;
- „Koneckie powozy : konecka fabrykacja powozów w XVIII i XIX wieku”;
- „Wykopaliska archeologiczne w Końskich w 1925 roku”.
Już w okresie międzywojennym zdradzał zainteresowania fotografią. Do dnia dzisiejszego zachowały się prace o dużej wartości historycznej, dokumentujące obiekty zabytkowe na Ziemi Koneckiej. W 1946 r. stał się współzałożycielem Koła Miłośników Fotografii w Toruniu. Jego kunszt artystyczny potwierdzony został w 1953 r. przyjęciem do Polskiego Związku Artystów Fotografików. W kręgach artystów plastyków znany był z malarskich pasji. Tworzył z dużym powodzeniem w technice kolażu.
Do ostatnich dni życia zafascynowany był Końskimi. Utrzymywał kontakty z wieloma regionalistami i stowarzyszeniami koneckimi. Zamieszkiwanie z dala od rodzinnych stron nie przeszkadzało mu w usilnym zabieganiu o utworzenie w tym mieście muzeum regionalnego. Wielokrotnie wspierał swoją wiedzą i darowiznami Izbę Pamięci powstałą w 1978 r. przy Oddziale PTTK. Był również członkiem korespondentem działającej aktywnie od 1959 r. przy PTTK Końskie Komisji Opieki nad Zabytkami. W licznej korespondencji do władz samorządowych i politycznych zabiegał o upamiętnianie miejsc związanych z wybitnymi postaciami lub znaczącymi wydarzeniami historycznymi.
Henryk Seweryn Zawadzki zmarł 6 czerwca 1998 r. w wieku 98 lat w Toruniu i tam został pochowany.
Źródła:
- Pasek W., Krajoznawcy Ziemi Koneckiej, Kielce-Końskie 2008.