Alfred Wiktorowski urodził się 10 maja 1935 r. w Pawłowie (pow. szydłowiecki, woj. mazowieckie). Pochodził z wielodzietnej rodziny. Był synem Feliksa Wiktorowskiego (1904-1971) oraz Janiny z d. Jasińskiej (1911-1983).
Okupację niemiecką spędził w Pawłowie i tam ukończył w 1949 r. szkołę podstawową. Następnie do 1953 r. uczył się w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich. Po uzyskaniu matury studiował zaocznie na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego uzyskując w 1967 r. tytuł magistra pedagogiki.
W 1953 r., po ukończeniu szkoły średniej, podjął pracę zawodową w Wydziale Szkolno-Harcerskim Związku Młodzieży Polskiej w Końskich, początkowo jako kierownik wydziału, a następnie wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego ZHP. W latach 1957-1970 był etatowym pracownikiem Komendy Kieleckiej ZHP. W dniu 31 stycznia 1957 r. mianowany został Komendantem Hufca ZHP w Końskich. W roku 1970 podjął pracę nauczyciela pedagogiki w Liceum Wychowania Przedszkolnego w Końskich. Od września 1972 r. aż do chwili śmierci w 1978 r. piastował stanowisko dyrektora tegoż Liceum. W okresie tym nadal pełnił, ale już społecznie, funkcję Komendanta Hufca ZHP w Końskich.
Działalność społeczną rozpoczął jeszcze w czasach szkolnych. Do Związku Harcerstwa Polskiego należał od 1947 r. Z tą organizacją związał całe swoje życie. Współpracował ściśle również z innymi organizacjami i stowarzyszeniami jak: PTTK, TWP, TPD, LOK, LOP. Był radnym Powiatowej Rady Narodowej oraz Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Końskich. Brał udział w kilkunastu kursach i obozach instruktorów ZHP, najpierw w charakterze uczestnika, a następnie jako członek kadry szkoleniowej. Od 1957 r. posiadał w ZHP stopień przewodnika. Rok później otrzymał stopień Podharcmistrza, a w 1969 r., jako jeden z pierwszych stopień Harcmistrza Polski Ludowej. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naczelnej ZHP. Był też członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej przy Głównej Kwaterze ZHP i wielokrotnie członkiem Kieleckiej Komendy Chorągwi ZHP.
W latach 1957-1959 wraz z innymi instruktorami tworzył program akcji „Osada”, mającej na celu wzajemne promowanie dwóch odległych regionów: Kielecczyzny i Ziemi Szczecińskiej. Efektem tej współpracy były obozy młodzieżowe w Niechorzu, Międzywodziu i Sielpi.
W roku 1959 zorganizował pierwszy rajd harcerski „Szlakami Walk Partyzanckich”. Impreza ta, skupiająca na starcie kilkuset uczestników, przeprowadzana jest nieprzerwanie od ponad 50 lat do dnia dzisiejszego. Przyjąć należy, iż był twórcą ośrodka wypoczynkowego w Sielpi. To właśnie z jego inicjatywy Komenda Hufca ZHP w Końskich podjęła uchwałę o potrzebie budowy nad zalewem rzeki Czarna Konecka w Sielpi Wielkiej stanicy wodnej i pola campingowego dla dzieci i młodzieży. Doprowadziło to w efekcie do powstania letniska w obecnym kształcie, z 3,5 tysiącami miejsc noclegowych i bogatą infrastrukturą turystyczną. Wywołana wówczas akcja harcerska nosiła kryptonim „Miraż”. Po dwóch latach od jej ogłoszenia, przy zaangażowaniu różnych firm z regionu, społecznymi siłami harcerzy i mieszkańców Końskich oraz przy pomocy Wojsk Ochrony Pogranicza, w dniu 24 czerwca 1962 r. dokonano oficjalnego otwarcia zalewu. Jeszcze w tym samym roku na Sielpi pojawiły się pierwsze domki campingowe i zorganizowano obozy młodzieżowe, a w kilka kolejnych lat powstało ponad 30 zakładowych ośrodków wypoczynkowych.
Był organizatorem niezliczonej ilości obozów młodzieżowych, rajdów, wycieczek dla harcerzy i zuchów oraz nauczycieli. Przybliżał ciekawe postacie regionu koneckiego, prowadząc z nimi spotkania i wieczornice. Był też organizatorem pierwszych obozów dla młodzieży z zagranicy, uczestniczącej w Międzynarodowej Akcji Letniej „Malta” w Sielpi. Jego staraniem w 1966 r. zakupiono dla ZHP autokar wycieczkowy marki Jelcz. Pojazd ten nazwany „Wszędobylskim” stał się niemal kultowym elementem działalności krajoznawczej w Końskich. Obsługiwał nie tylko grupy harcerskie, ale wszystkie koneckie szkoły i zakłady pracy. O jego wielkiej popularności świadczy fakt, iż przez pierwsze siedem miesięcy eksploatacji podczas 109 wycieczek auto przejechało 41 tys. kilometrów.
Alfred Wiktorowski zmarł w Końskich 5 stycznia 1978 r., pozostawiając żonę Alicję oraz dwóch synów: Waldemara i Jacka. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Końskich.
Za pracę zawodową i działalność społeczną został odznaczony m.in.:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977)
- Złotym Krzyżem Zasługi (1969)
- Srebrnym Krzyżem Zasługi (1959)
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1976)
- Odznaką „Za Zasługi w Turystyce”(1970)
- Odznaką „Za Zasługi dla Kielecczyzny” (1966)
- Odznaką „Za Zasługi dla PTTK Województwa Kieleckiego” (1971)
- Złotą Odznaką TPD (1976)
Źródła:
- Pasek W., Krajoznawcy Ziemi Koneckiej, Kielce-Końskie 2008.