Stoińska-Wojda Eugenia „Tamara”
Urodziła się 10 listopada 1912 r. w Radoszycach. Ojciec Władysław był wielkim patriotą. W latach 1930–1934 był wójtem gminy Radoszyce. Matka Eleonora z d. Binkowska. Stoińscy posiadali gospodarstwo rolne, sklep z różnymi artykułami oraz małą restaurację.
Eugenia miała ośmioro rodzeństwa – pięć sióstr i trzech braci. Była siostrą kapitana Jana Stoińskiego ps. ”Brzoza”, „Górski” – zasłużonego dla Konecczyzny żołnierza Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej.
Pierwsze nauki pobierała w 7-klasowej Powszechnej Szkole Publicznej w Radoszycach, najprawdopodobniej w latach 1919-1926. Z wykształcenia była nauczycielką, autorką nowatorskiego elementarza opartego na systemie sylabowym.
Podczas II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Tamara”. Pseudonim przejęła po siostrze Helenie – łączniczce, która prowadziła punkt kontaktowy w Radoszycach, a po ślubie z Marcelim Marianem Zarębskim w 1941 r. przeniosła się do Biłgoraja[1] .
Po wojnie Eugenia wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.
Po powrocie do kraju w latach 80. XX w. chciała zbudować nowoczesną szkołę w Radoszycach. Ponieważ okazało się to niemożliwe, postanowiła swe oszczędności przekazać koneckiemu szpitalowi. W 1989 r. przeznaczyła znaczną kwotę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. To pozwoliło na uruchomienie
w szpitalu pracowni endoskopii gastroskopowej. Zakupiła także endoskop dla Oddziału Chirurgicznego oraz sprzęt dla Stacji Dializ i Oddziału Dermatologii. Ufundowała również koparkę dla Urzędu Gminy w Radoszycach.
W 2010 r. imię Eugenii Stoińskiej–Wojdy otrzymała Pracownia Endoskopii w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich. Obok wejścia do Pracowni Endoskopii umieszczono pamiątkową tablicę:
Eugenia Stoińska–Wojda ur. w 1912 r. w Radoszycach, z wykształcenia nauczycielka, autorka nowatorskiego elementarza opartego na systemie sylabowym, żołnierz Armii Krajowej o ps. „Tamara”.
Brat Jan Stoiński, kapitan Armii Krajowej, zasłużony żołnierz Ziemi Koneckiej, którego imieniem nazwano jedną z koneckich ulic.
Po powrocie z emigracji ze Stanów Zjednoczonych Pani Eugenia Stoińska-Wojda w połowie lat 80-tych postanowiła ufundować dla społeczeństwa Ziemi Koneckiej, pacjentów szpitala, sprzęt dla ratowania zdrowia i życia chorych. W roku 1989 i latach późniejszych zakupiła dla szpitala sprzęt endoskopowy, dając tym samym początek Pracowni Endoskopowej. Zakupiła również endoskop dla Oddziału Chirurgii, sprzęt dla Stacji Dializ, Oddziału Dermatologii za łączną kwotę kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
Ten dar serca jest wyjątkowym wydarzeniem w historii naszego szpitala, godnym najwyższego uznania i szacunku dla jej Osoby.
Eugenia Stoińska–Wojda zmarła 3 sierpnia 1998 r. w Końskich. Spoczywa w rodzinnym grobowcu razem z mężem Marianem Wojda i rodzicami na cmentarzu parafialnym w Radoszycach.
[1] Garbacz J., „Tamara”. [w:] „Gazeta Konecka” 1994, nr 15, s. 8.
Źródła:
- Garbacz J., Tamara, „Gazeta Konecka” 1994, nr 15.
- Kobierska A., Endoskopia z patronką, „Tygodnik Konecki” 2010, nr 11.
- Kobierska A., Ona tu jest…, „Tygodnik Konecki” 2010, nr 12.
- Kądziela M., Pracownia Endoskopii w szpitalu z imieniem fundatorki [w:] echodnia.eu, źródło: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/pracownia-endoskopii-w-szpitalu-z-imieniem-fundatorki/ar/8679475
- Wywiad z p. Marianem Jankowskim, wrzesień 2018 r.