Alina Sala urodziła się 18 lipca 1937 r. w Warszawie. Była córką Edwarda i Heleny (z d. Katyll), małżonków Salata. Ojciec pochodził z Grzybowa. Pracował w Hucie „Stąporków”. Wyjechał do Warszawy, gdzie pracował jako tragarz na dworcu. W stolicy poznał swoją przyszłą żonę. Wspólnie założyli warsztat dziewiarski. W 1944 r. małżonkowie trafili do obozu w Pruszkowie, z którego Helena uciekła, a Edward po otrzymaniu zastrzyku, z objawami tyfusu trafił poza bramy obozu.
Przyjechali do Końskich, gdzie wynajmowali mieszkanie – najpierw przy ul. Partyzantów, następnie przy ul. 22 Lipca (obecnie Piłsudskiego). Uruchomili ponownie własny warsztat dziewiarski, który z czasem został wcielony do Spółdzielni Rzemieślniczej. Mieli troje dzieci: Alinę, Mirosława i Ryszarda.
Tak Alina Sala wspominała swoich rodziców: Miałam wspaniałych rodziców, którzy uczyli mnie pracy, miłości i tolerancji. Dawali mi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Jedno z rodziców starało się wzbudzić we mnie zainteresowanie konkretnymi zawodami, które stanowiłyby o utrzymaniu, a drugie – zainteresowaniami plastycznymi, co podtrzymywało mnie w mojej profesji. (Sala A., Malarstwo).
Alina Sala ukończyła Liceum Ekonomiczne w Końskich. Pracowała w Banku Przemysłowo-Handlowym w Końskich, następnie w Koneckich Zakładach Odlewniczych w dziale płac, później w Zakładach Metalurgicznych Przemysłu Motoryzacyjnego „Polmo” jako księgowa; często i chętnie współpracowała również przy tworzeniu plakatów, haseł itp.
Malarstwo inspirowało ją od najmłodszych lat. Jej zainteresowania artystyczne odkrył dyrektor Szkoły Zawodowej w Końskich – Mikołaj Zajączkowski. Do rozwoju artystycznego Aliny Sali przyczyniła się również dyrektor Prewentorium Przeciwgruźliczego w Czarnieckiej Górze – Marta Dańska, która znając artystę plastyka Stanisława Zajączkowskiego, powierzyła Alinę jego artystycznej opiece. Pierwsze prace plenerowe młodej malarki powstały pod jego kierunkiem. Alina Sala swój warsztat malarski doskonaliła również pod kierunkiem artysty plastyka Antona Coratiego, którego poznała w Jugosławii.
Malarstwo stało się życiową pasją Aliny Sali. Była jedną z najbardziej znanych malarek Ziemi Koneckiej. Przez pewien czas prowadziła własną pracownię malarską przy ul. 22 Lipca (obecnie J. Piłsudskiego) w Końskich.
Artystka współpracowała z Miejsko-Gminnym Domem Kultury w Końskich, gdzie znajdowała zrozumienie i profesjonalną pomoc, a także z Ośrodkiem MSW i OSiR Sielpia. Tak Alinę Salę wspominał artysta Tadeusz Czarnecki:
Alina w swojej twórczości usilnie podkreślała swój związek z Konecczyzną. Stąd też cykle obrazów: „Koneckie krajobrazy” czy „Końskie nocą”. Były to nostalgiczne, pełne nastroju opowieści malowane fakturowo z dużą swobodą i ekspresją. No i kwiaty oczywiście, które również były bliskie jej sercu. […]. W jej małej galerii można było obejrzeć i kupić obrazy przede wszystkim kwiatów, z których była najbardziej znana. Można było także podpatrzyć artystkę przy pracy – zawsze niezwykle uprzejmą, skromną i przyjaźnie nastawioną do ludzi. Po zamknięciu galerii prace pani Aliny można było oglądać w witrynach sklepów w centrum miasta. To była jej inicjatywa pod hasłem „Witryny koneckie” mająca na celu prezentację obrazów rodzimych plastyków i zachęcenie do ich kupowania.
Alina Sala brała udział w wielu plenerach malarskich. Swoje prace eksponowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym również poza granicami kraju.
Obrazy Aliny Sali znajdują się m.in. w galeriach i prywatnych kolekcjach w kraju, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Australii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech i Holandii. Na jej dorobek malarski znaczący wpływ miała rodzina.
Poślubiła Henryka Salę, absolwenta Technikum Samochodowego w Starachowicach, który pracował w Koneckich Zakładach Odlewniczych. Małżonkowie mieli dwóch synów: Janusz (ur. 1956 r.) i Dariusz (ur. 1966 r.).
Alina Sala zmarła 30 czerwca 2013 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Końskich.
Odznaczenia i wyróżnienia:
- „Srebrna Podkowa”, przyznana przez UMiG Końskie (2000)
- Konecczanin Roku – tytuł i statuetka (2001)
Źródła:
- /Ella/, Końskie są po to, by malowała je Alina Sala, „Przegląd Konecki” 2000,
nr 19. - Sala A., Koneckie krajobrazy, [katalog wystawy], Końskie 1998.
- Sala A., Malarstwo, [katalog wystawy], Końskie [b.r.].
- Sorn K., Mariaż malarstwa i poezji, „Przegląd Konecki” 2000, nr 37.
- Alina Sala [w:] bibliotekakonskie.pl, źródło: http://biblioteka.konskie.pl/cms/konskie/sylwetki-tworcow/
- Kądziela M., Zmarła Alina Sala znana konecka malarka i poetka [w:] echodnia.eu, źródło: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/konskie/art/8673593,zmarla-alina-sala-znana-konecka-malarka-i-poetka,id,t.html
- Wywiad z p. Dariuszem Salą, synem Aliny Sali – czerwiec 2018 r.