Urodziła się 24.06.1907 r. w Łodzi jako córka Stefana Tomasza Anglika i Marianny z Zarzyckich. Po ukończeniu gimnazjum pracowała w Łodzi do 1929 r. jako sekretarka.
Po wyjściu za mąż za Władysława Kosmala zamieszkała w Końskich. Do 1939 r. udzielała się charytatywnie w różnych dobroczynnych stowarzyszeniach, w tym w Polskim Czerwonym Krzyżu. W 1938 r. ukończyła kurs PCK z zakresu ratownictwa ogólnego. W okresie okupacji hitlerowskiej pracowała honorowo z ramienia Komitetu Pomocy Wysiedlonym i PCK w akcji udzielania pomocy wysiedlonym, udzielając pomocy poszkodowanym, jak również najbiedniejszej ludności Końskich i okolic. Wraz z mężem, który był felczerem i synem Włodzimierzem – studentem medycyny, opiekowała się jeńcami wojennymi w pierwszych dniach okupacji. Pracowała również w delegaturze Rady Głównej Opiekuńczej. Janina R. Kosmal, ps. „Chmurka”, była czynnym działaczem ZWZ-AK na terenie Końskich. Dom Kosmalów był ostoją patriotyzmu i kultury polskiej. Bywał tu niezapomniany ks. Granat, który uczestniczył we wszystkich uroczystościach rodzinnych, oraz wiele innych osób, m.in. z rodzin pp. Białeckich, Dębniaków, Zawirskich, Sarneckich, Chodaczyńskich, Jarosińskich itd. W czasie okupacji w domu Kosmalów przebywali zarówno wysiedleni, jak i uciekinierzy po Powstaniu Warszawskim. W ich domu przebywali m.in. prof. Stanisław Kazuro z żoną Margeritą Trombini-Kazuro, Halina Bolechowska – śpiewaczka, oraz znany aktor scen warszawskich Antoni Różycki z siostrą i siostrzenicą.
W 1945 r. pracowała kolejno w Starostwie Powiatowym w Końskich jako sekretarka lekarza powiatowego, a następnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jako referent statystyki medycznej.
Janina Kosmal przekazała kilka rodzinnych instrumentów muzycznych znajdującej się w Końskich Państwowej Szkole Muzycznej.
Zmarła 17.03.1984 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Końskich.
Odznaczenia:
- Krzyż Partyzancki
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.