Urodził się 23 października 1897 r. w Karwinie na Zaolziu. Po zdobyciu wykształcenia pedagogicznego, w 1922 r. rozpoczął pracę nauczycielską we wsi Królewiec. Następnie kierował szkołami powszechnymi w Zaborowicach i w Sadku koło Szydłowca, na terenie dzisiejszego województwa mazowieckiego.
Od młodości interesował się historią. Przez wiele lat gromadził materiały dotyczące przebiegu Powstania Styczniowego. Był znawcą tego okresu historii Polski.
W 1939 r. jako podporucznik brał udział w kampanii wrześniowej. Po rozpoczęciu okupacji hitlerowskiej kontynuował działalność pedagogiczną w Sadku. Jednocześnie uczestniczył aktywnie w ruchu oporu i tajnym nauczaniu. Swą patriotyczną postawę przypłacił aresztowaniem 4 czerwca 1942 r. i po śledztwie w Radomiu wywiezieniem do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince, gdzie przebywał do wyzwolenia. Także w obozie uczestniczył w ruchu oporu. Należał do tej grupy więźniów, którzy mieli szczęście uniknąć śmierci.
Po wojnie mieszkał w Końskich, gdzie pracował jako nauczyciel szkół średnich. Miał w tym okresie duże zasługi w zabezpieczaniu ocalałych dokumentów archiwalnych.
Przez wiele lat był członkiem władz oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pełnił również funkcję prezesa oddziału w Końskich. Szczególnie wiele uwagi poświęcał otoczeniu opieką zabytkowych obiektów znajdujących się na Ziemi Koneckiej, a zwłaszcza zabytków dawnego przemysłu. Był długoletnim współpracownikiem Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, które było gospodarzem placówek muzealnych w Sielpi Wielkiej i Starej Kuźnicy. Był również członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Posiadał uprawnienia przewodnika turystycznego PTTK. Był nie tylko znawcą historii regionu, lecz także jej popularyzatorem. Wygłaszał liczne prelekcje i pogadanki dla młodzieży szkolnej i dorosłych. Zamieszczał artykuły na łamach kieleckiego dziennika „Słowo Ludu” oraz w jednodniowych wydawnictwach koneckich. W okresie powojennym nadal interesował się przebiegiem Powstania Styczniowego. Musiał tę pracę jednak zaczynać od nowa, gdyż podczas aresztowania zniszczono jego prywatne archiwum, stanowiące efekt wieloletnich badań.
Najpoważniejsze jego publikacje na ten temat zostały zamieszczone w II tomie Rocznika Świętokrzyskiego w 1971 r. Stanowiły one pokłosie sesji naukowej zorganizowanej przez oddział kielecki Polskiego Towarzystwa Historycznego, która odbyła się w Kielcach 23 i 24 czerwca 1963 r. z okazji 100. rocznicy Powstania Styczniowego. Były to dwa artykuły: Powstanie Styczniowe w świetle ksiąg stanu cywilnego oraz Aspekt demograficzny Powstania Styczniowego. Świadczą one o bogatej wiedzy ich autora i stanowią istotne przyczynki do historii regionu. W ostatnich latach życia pracował nad dziejami Stąporkowa, Przedborza oraz powiatu koneckiego.
Zmarł w Radomiu 4 lutego 1972 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Końskich.
Za swą działalność zawodową i społeczną był wyróżniany i honorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi, organizacyjnymi i regionalnymi, m.in.:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Medal Niepodległości (1938)
- Odznaka „Za Zasługi dla Kielecczyzny”
- Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
- Złota Honorowa Odznaka PTTK
- Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego
Źródła:
- Rembalski A., Fajkosz Engelbert [w:] Słownik Biograficzny Krajoznawców Kielecczyzny, Kielce 2008.