Chojniarz Kazimierz „Wacek”, „Walcz”
Syn Feliksa i Kazimiery z d. Kosmulska, urodzony 9 lutego 1920 r. w Końskich. Mieszkał w Końskich przy ul. Krakowskiej 5. Ojciec jego był sekretarzem Sądu Grodzkiego w Końskich, matka gospodynią domową.
W latach 1935–1939 ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Końskich (profil matematyczno-fizyczny). Należał w tym czasie do ZHP. Był także junakiem szkolnego ogniwa Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego.
W 1938 r. miał poważne problemy zdrowotne z nogami. Rekonwalescencja trwała aż do sierpnia 1939 r. Tuż przed wybuchem II wojny światowej przyłączył się jednak do kopania rowów przeciwlotniczych w Końskich. W dniach 3–4 września 1939 r. służył ochotniczo w zorganizowanej przez Bogumiła Kacperskiego grupie kolegów z PWiWF, z którą patrolował Las Karolinowski pomiędzy Końskimi a Kazanowem. Następnie po bitwie pod Krasną, przebywając w okolicach gajówki Małachów, jako przewodnik wyprowadzał rozbite oddziały Wojska Polskiego. Został zastępcą B. Kacperskiego w zorganizowanej Gimnazjalnej Drużynie Bojowej. W tym czasie wydostał z szafy Sądu Powiatowego w Końskich kilka pistoletów, przechowywanych tam jako dowody w sprawach kryminalnych. Broń ta wzmocniła siłę koneckiej konspiracji.
W połowie lutego 1940 r. (po zamknięciu gimnazjum) oficjalnie podjął pracę w Fabryce Mintza „Neptun” przy ul. Fabrycznej w Końskich. Razem z B. Kacperskim rozpoczął pracę w Biurze Technicznym. Tu poznał plut. pchor. Zygmunta Wyrwicza „Cumulusa”.
W tym czasie nawiązał również kontakt z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Nie został przyjęty do oddziału ze względu na młody wiek i brak wyszkolenia. Otrzymał jednak zadanie obserwacji i wywiadu wojskowego. Wiadomości przekazywał ppor. Karolowi Niedzielskiemu „Doboszowi” z Niekłania Wielkiego. W kwietniu 1940 r. został aresztowany z Bogumiłem Kacperskim i Jerzym Górskim. Udało im się zbiec z budynku koneckiej Żandarmerii jeszcze przed przesłuchaniem.
Na początku 1941 r. zaangażował się w działalność plutonu konspiracyjnego ZWZ nr 201 Komendy Obwodu ZWZ–AK Końskie pod dowództwem kpr. pchor. Bogumiła Kacperskiego „Maliny”. Do stałych zadań grupy dywersyjnej należał transport i konserwacja broni, dozbrajanie oddziału (we współpracy z pracownikami zakładów zbrojeniowych w Skarżysku-Kamiennej), rozlepianie antyniemieckich plakatów, zakup i tłumaczenie niemieckich instrukcji wojskowych oraz ochrona radiostacji kilkakrotnie nadającej z Końskich i Koczwary.
Był jednym z pierwszych żołnierzy miejskiej grupy „Związku Odwetu” w Obwodzie ZWZ–AK Końskie pod dowództwem Zygmunta Wyrwicza „Cumulusa”. Uczestniczył w akcji kryptonim „N”. Brał udział w odbiorze zrzutów lotniczych na terenie obwodu.
W nocy 2/3 listopada 1942 r. wziął udział w udanej akcji opanowania koneckiego więzienia. W trakcie akcji żołnierze uwolnili 9 członków komendy obwodu, aresztowanych na skutek wsypy niemieckiego agenta i jednocześnie szefa Referatu II (wywiadu) Komendy Obwodu AK Końskie – Maksymiliana Szymańskiego „Relampago”. Za udział w akcji Kazimierz Chojniarz odznaczony został Krzyżem Walecznych.
Od grudnia 1942 r. do wiosny 1943 r. był uczestnikiem Kursu Podchorążych Piechoty, zorganizowanego przez Komendę Obwodu AK Końskie. Szkolenie prowadził plut. pchor. Bronisław Wieczorkiewicz „Wilk”, dowódca wywiadu kolejowego obwodu. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów, w czerwcu 1943 r. awansowany został do stopnia kaprala podchorążego.
Po przekształceniu miejskiej grupy „Związku Odwetu” w „Kedyw” Obwodu AK Końskie K. Chojniarz został zastępcą pchor. „Cumulusa”. W maju 1943 r., po odkomenderowaniu Z. Wyrwicza do innych zadań, K. Chojniarz objął po nim dowództwo obwodowego „Kedywu”.
Nocą 19/20 sierpnia 1943 r. wziął udział razem z Oddziałem Dywersji Bojowej Obwodu AK Końskie w przygotowanej przez II Zgrupowanie Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” akcji na pociąg towarowy na stacji Wąsosz Konecki. Po udanej zasadzce oddział kpr. „Allana” wszedł na stałe w skład II Zgrupowania „Robota” stanowiąc 3 pluton „konecki”. Kapral podchorąży K. Chojniarz wraz z kpr. pchor. Janem Zbigniewem Wroniszewskim „Zniczem” powrócić mieli do Końskich. Przeprowadzone tej nocy aresztowania spowodowały, że wrócili jednak do lasu i dołączyli do oddziału. Kazimierz Chojniarz dowództwo nad „Kedywem” obwodu przekazał chor. Józefowi Madejowi „Jerzemu”, a sam wszedł w skład 2 plutonu II Zgrupowania.
Przeszedł cały szlak bojowy II Zgrupowania, biorąc udział w akcjach na Końskie (31 sierpnia/1 września 1943 r.), pod Wólką Plebańską (4 września 1943 r.), pod Smarkowem (13 września 1943 r.), walcząc z II obławą na Wykusie (16 września 1943 r.), obławą w Wielkiej Wsi (14 października 1943 r.) oraz III obławą na Wykusie (28 października 1943 r.). W Zgrupowaniach „Ponurego” przebywał aż do zimowego rozformowania oddziałów.
Około 5 listopada 1943 r. odszedł na zimowy urlop. Pod koniec listopada 1943 r. wyjechał do Warszawy z żołnierzami 1 plutonu „warszawskiego”. W stolicy miał nawiązać kontakt ze swoją sympatią NN ps. „Przekora”. 28 grudnia 1943 r. (lub 28 stycznia 1944 r.) został zatrzymany w ulicznej łapance. Osadzony został w więzieniu na Pawiaku. Możliwe, że rodzina próbowała go wykupić. Zginął po przesłuchaniach w lutym 1944 r. Miejsce pochówku jest nieznane. W 1977 r. na cmentarzu parafialnym w Końskich powstał jego grób symboliczny.
Odznaczenia:
- Krzyż Walecznych
- Krzyż Armii Krajowej
- Medal Wojska (po raz 1, 2, 3 i 4)
Źródła:
Zbiory Tadeusza Chmielowskiego
- List Bogumiła Kacperskiego do Tadeusza Chmielowskiego, Kraków, 13 IV 1978 r.
- Wspomnienia z życia Kazika Chojniarza i Zygmunta Wyrwicza. Relacja Bogumiła Kacperskiego, mps, [b.m.], [b.d.].
- Chmielowski Tadeusz, Notatka biograficzna B. Kacperskiego, mps, [Łódź], [b.d.]
Opracowania:
- Chlebowski C., Cztery z tysiąca, Warszawa 1983.
- Chlebowski C., Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie, Warszawa 2017.
- Chmielowski T., Wagary ze stenem. Wspomnienia wojenne ucznia koneckiego gimnazjum, Łódź 2007.
- Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp, wybór i oprac. Marek Jedynak, Kielce–Kraków 2014.
- Jedynak M., Niezależni kombatanci w PRL. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” (1957–1989), Kielce–Kraków 2014.
- Jedynak M., Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, Końskie 2007.
- Kacperski B., Wroniszewski J.Z., Końskie i powiat konecki 1939 – 1945. Cz. 3, Konspiracja konecka 1939-1943, Końskie 2005.
- Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Liceum i Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Końskich za rok szkolny 1937/38, Końskie 1938.