Niedzielski Karol „Murzyn”, „Dobosz”
Syn Andrzeja i Ewy z d. Domagała, urodzony 1 listopada 1907 r. w Niekłaniu Wielkim. Był prawnukiem powstańca styczniowego, który – według legendy – uciekając przed carskimi wojskami pozostawił hr. Platerowi w Niekłaniu Wielkim trzech synów. Jednym z nich był ojciec Karola – Andrzej. Ojciec pracował jako dekarz.
Karol ukończył Szkołę Powszechną w Niekłaniu Wielkim. Od 1 września 1921 r. uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Końskich. W maju 1927 r. zdał maturę typu humanistycznego. Po maturze podjął studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
W 1930 r. powołany został do czynnej służby wojskowej. W stopniu strzelca z cenzusem skierowano go do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, w której uczył się od 16 sierpnia 1930 r. do 27 czerwca 1931 r. Ukończył ją z wynikiem „zupełnie dobrym” z lokatą 35/79 w stopniu tytularnego plutonowego podchorążego rezerwy piechoty. Praktykę dowódczą od 13 czerwca do 23 lipca 1932 r. odbył w 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Wilnie.
W kolejnych latach odbywał cykliczne ćwiczenia rezerwistów w 6 pp Leg. (1933) i 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu (1936, 1937, 1938). Po ćwiczeniach 16 września 1933 r. został awansowany na sierżanta podchorążego rezerwy piechoty. Następnie mianowany został podporucznikiem rezerwy piechoty ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1934 r. i 524 lokatą.
Po odbyciu służby wojskowej i ukończeniu studiów w SGH, powrócił do rodzinnego Niekłania, gdzie znalazł pracę jako „urzędnik prywatny” (odpowiadał m.in. za prowadzenie kartoteki ubezpieczeń społecznych) w biurze Zakładów Ostrowieckich w Niekłaniu Wielkim. Ze względu na miejsce zamieszkania otrzymał przydział mobilizacyjny do 72 pp stacjonującego w Radomiu.
Poza pracą zawodową zajmował się również działalnością polityczną i społeczną. Był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Założył w Niekłaniu oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Koło Związku Rezerwistów RP. Wspólnie z inż. Dąbrowskim (imię nieustalone) organizował także pracę Ochotniczej Straży Pożarnej. Wygłaszał odczyty, założył teatr amatorski. Pomimo dużej aktywności, znalazł czas na życie prywatne. Ożenił się z Marią z domu Sroką (1912–1992) z Niekłania. Miał z nią trzech synów (m.in. Andrzeja).
W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. w szeregach 72 pp. Po klęsce do domu powrócił 4 lub 5 października 1939 r. Niemal od początku aktywnie włączył się w działalność konspiracyjną. Gromadził broń, ekwipunek, amunicję. W dniu Święta Niepodległości 11 listopada 1939 r. w willi Maciejewskich w Czarnieckiej Górze złożył przysięgę i został przyjęty do Służby Zwycięstwu Polski. Zaprzysiężony został przez kpt. Jana Stoińskiego „Brzozę”, komendanta koneckiego obwodu SZP.
Przez ponad 3 lata był jednym z organizatorów akcji dywersyjnych realizowanych przez placówkę ZWZ–AK w Niekłaniu. Na swoim koncie żołnierze mieli m.in. rozbrojenie posterunku Policji Polskiej w Niekłaniu, zatrzymanie samochodu z niemieckimi żandarmami pod Ruskim Brodem, osłonę oddziału dywersyjnego z Końskich w czasie ataku na baterię przeciwlotniczą w Czarnieckiej Górze, a także zdobywanie z niemieckich pociągów żywności i broni.
Niedzielski do 31 marca 1943 r. był dowódcą placówki SZP, a następnie ZWZ i AK krypt. „Anzelma”, „Niemen” w Niekłaniu Wielkim. Tego dnia w wyniku doniesienia konfidenta w konspirację niekłańską uderzyło Gestapo, aresztując kilkanaście osób. Rozbito siatkę konspiracyjną placówki. „Dobosz” był „spalony”. Dowództwo placówki przekazał ppor. Teofilowi Szotowi „Kretowi”. Sam zaś zdecydował się na przejście do oddziałów dywersyjnych organizujących się w rejonieSkarżyska-Kamiennej. Razem z innymi zdekonspirowanymi żołnierzami w grupie pod dowództwem kpr. Józefa Domagały „Wilka” trafił do Michniowa. Oddział „Wilka” stał się zalążkiem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Ppor. Karol Niedzielski został zaś kwatermistrzem oddziału, który w czerwcu 1943 r. został przez por. cc Jana Piwnika „Ponurego” sformowany w II Zgrupowanie.
Karol Niedzielski przeszedł cały szlak bojowy II Zgrupowania. Znając doskonale warunki na Ziemi Niekłańskiej, po rozdzieleniu Zgrupowań na trzy samodzielne oddziały, II Zgrupowanie „Robota” zostało tam skierowane, w Lasy Niekłańskie, gdzie we wszystkich okolicznych wsiach znajdowali się ludzie oddani „Doboszowi”. Dzięki pomocy miejscowej konspiracji zgrupowanie otrzymywało stałe dostawy żywności. Nie musiało także wysuwać dalekich ubezpieczeń, które przejęli obserwatorzy z okolicznych placówek. Pozwoliło to „Robotowi” na skupienie się na działalności dywersyjnej, co zaowocowało wieloma znanymi do dziś akcjami.
Poza wspólną walką z niemieckim okupantem „Dobosza” i „Robota” połączyły także więzy rodzinne. Jesienią 1943 r. ppor. Waldemar Szwiec (używający także pseudonimu „Jakub”) został ojcem chrzestnym syna Karola i Marii – Bolesława Jakuba Karola. Bolesław nie miał jednak szansy poznać ani ojca, ani chrzestnego. 14 października 1943 r. podczas obławy w Wielkiej Wsi zginęli ppor. „Robot” i 4 jego żołnierzy. Karol Niedzielski próbował wymknąć się z obławy, lecz został złapany. Po śledztwie w kieleckim więzieniu wraz z 14 innymi więźniami został rozstrzelany 13 grudnia 1943 r. w lesie pod Łopusznem.
Po wojnie Niedzielski został ekshumowany, a doczesne szczątki zostały złożone na cmentarzu parafialnym w Niekłaniu Wielkim.
Na wniosek lokalnej społeczności, dokładnie 50 lat po jego zaprzysiężeniu w szeregach Służby Zwycięstwu Polski, 11 listopada 1989 r. ppor. Karol Niedzielski „Dobosz” został patronem Szkoły Podstawowej w Niekłaniu Wielkim.
Odznaczenia:
- Krzyż Walecznych
- Krzyż Armii Krajowej
- Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4
Źródła:
Archiwum Państwowe w Kielcach
- Starostwo Powiatowe Koneckie
Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie
- Akta personalne Karola Niedzielskiego
Okręgowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie
- sygn. Ds. 148/69, Akta podręczne śledztwa w sprawie pacyfikacji Wielkiej Wsi 17 II 1943 r.,
Opracowania:
- Dobrut Z., Ocalmy od zapomnienia. Zbiór wspomnień autorskich, Kielce 2005.
- Łukasiak J., Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty, Pruszków 2003.
- Chlebowski C., Cztery z tysiąca, Warszawa 1981, 1983.
- Chlebowski C., Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie, Warszawa 2017.
- Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp, wybór i oprac. Marek Jedynak, Kielce–Kraków 2014.
- Jedynak M., Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, Końskie 2007.