Chmielowski Tadeusz „Klon”, „Bartek”, „Walter”
Syn Mikołaja i Władysławy (z d. Jasińska), ur. 12 marca 1924 r. w Końskich. Ukończył szkołę powszechną w Końskich. W latach 1937–1940 uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Końskich. W latach 1934–1939 należał do Związku Harcerstwa Polskiego.
1 maja 1941 r. został zaprzysiężony w Związku Walki Zbrojnej. Pod pseudonimem „Klon” wszedł w szeregi plutonu konspiracyjnego ZWZ nr 201 Komendy Obwodu ZWZ-AK Końskie pod dowództwem kpr. pchor. Bogumiła Kacerskiego „Maliny”. Do stałych zadań grupy dywersyjnej należał transport i konserwacja broni, dozbrajanie oddziału (we współpracy z pracownikami zakładów zbrojeniowych w Skarżysku-Kamiennej), rozlepianie antyniemieckich plakatów, zakup i tłumaczenie niemieckich instrukcji wojskowych oraz ochrona radiostacji kilkakrotnie nadającej z Końskich i Koczwary.
Na swoim koncie pluton miał poważny sukces, którym było opanowanie koneckiego więzienia w nocy 2/3 listopada 1942 r. W trakcie akcji żołnierze uwolnili oficerów aresztowanych na skutek wsypy niemieckiego agenta i jednocześnie szefa Referatu II (wywiadu) Komendy Obwodu AK Końskie – Maksymiliana Szymańskiego „Relampago”.
Po aresztowaniach, 2 listopada 1942 r. nastąpiła reorganizacja obwodu. Samodzielnie działające plutony konspiracyjne połączone zostały w obwodowy Oddział Dywersji Bojowej pod dowództwem plut. pchor. Zygmunta Wyrwicza „Cumulusa”. Tadeusz Chmielowski został dowódcą sekcji we wcielonym do oddziału plutonie nr 201. Rozpoczęli współpracę z placówkami AK w Smarkowie i Kopaninach oraz oddziałami Gwardii Ludowej. W grudniu 1942 r. ODB nawiązał kontakty z przybyłym do Michniowa cichociemnym ppor. Waldemarem Szwiecem „Robotem”, co zaowocowało wspólnymi akcjami.
Jako Oddział Dywersji Bojowej żołnierze koneckiej konspiracji poszczycić się mogli atakiem na posterunek obrony przeciwlotniczej w Czarnieckiej Górze przy dużej współpracy placówki AK Niekłań (24 grudnia 1942 r.), likwidacją niemieckiego agenta Maksymiliana Szymańskiego „Relampago” odpowiedzialnego za koneckie wsypy (25 grudnia 1942 r.). Grupa w marcu 1943 r. wyznaczona była również do ochrony zrzutowisk, gdzie desantowano sprzęt i spadochroniarzy z Wielkiej Brytanii.
Na początku 1943 r. w koneckim obwodzie zorganizowane zostały oficjalny kurs z zakresu pomocy medycznej w ramach niemieckiej obrony przeciwlotniczej pod kierownictwem lek. Stanisława Zamłyńskiego oraz Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Egzamin odbył się 4 lipca 1943 r. Po zdanym egzaminie, do stopnia kaprala awansował strz. Tadeusz Chmielowski „Klon” oraz 13 jego kolegów.
12 lipca 1943 r. po wsypie w konspiracyjnej kryjówce w Końskich, „Klon” pod nowym pseudonimem – „Bartek” oraz pozostali żołnierze Oddziału Dywersji Bojowej zmuszeni zostali do opuszczenia miasta i zorganizowania leśnego oddziału w rejonie Końskich. Dowódcą został kpr. pchor. Kazimierz Chojniarz „Wacek”. I tym razem leśny oddział na swoim koncie zanotował akcje dywersyjne: ataki na urzędy i niszczenie dokumentacji kontyngentowej, przecinanie linii telefonicznych, niszczenie oznakowań drogowych i inne działania na szkodę okupanta. Do największych akcji można zaliczyć zniszczenie koneckiej mleczarni oraz napad na administrowane przez Niemców gospodarstwo „Pod Setką” na koneckiej Bawarii.
Po miesięcznym bytowaniu w lesie, ze względów bezpieczeństwa Oddział Dywersji Bojowej przyłączył się do II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, dowodzonego przez ppor. cc Waldemara Szwieca „Robota”. Nocą 19/20 sierpnia 1943 r. żołnierze obu oddziałów wspólnie przeprowadzili udaną akcję na pociąg towarowy pod Wąsoszem Koneckim. W II Zgrupowaniu kpr. Tadeusz Chmielowski pełnił funkcję sekcyjnego 1 drużyny 3 plutonu „koneckiego” dowodzonego przez kpr. Tadeusza Jencza „Allana”. Z II Zgrupowaniem kpr. „Bartek” przeszedł cały szlak bojowy. Brał udział w akcji na Końskie, akcji kolejowej
w Wólce Plebańskiej, w walce z obławą na Wykusie. Podczas walki z Niemcami 13 września 1943 r. osłaniając wycofujących się partyzantów kpr. Tadeusz Chmielowski zasłużył swoją postawą na Krzyż Walecznych.
Po śmierci ppor. cc „Robota” 14 października 1943 r. II Zgrupowanie zostało częściowo rozformowane. 3 pluton „konecki” powrócił w okolice Końskich. Pluton pod dowództwem „Bandery” wszedł w skład oddziału por. Antoniego Piwowarczyka „Wąsowicza”. Po pewnym czasie pluton wystąpił z oddziału, pozostając w dyspozycji Komendy Obwodu AK Końskie. 13 marca 1944 r. pluton dowodzony przez „Banderę” wszedł w skład 4 kompanii Oddziału Partyzanckiego AK por. Antoniego Hedy „Szarego”. T. Chmielowski pod nowym pseudonimem „Walter” został zastępcą dowódcy 1 plutonu i jednocześnie dowódcą 1 drużyny. 25 marca 1944 r. wziął udział w akcji na Starachowice. Grupa, w której był szturmowała bezpośrednio portiernię zakładów zbrojeniowych.
Przebywając w II batalionie 3 Pułku Piechoty Legionów AK brał udział w walce pod Jeleńcem 1 kwietnia 1944 r. (otrzymał za tę walkę Krzyż Walecznych); w zniszczeniu mostu pod Sołtykowem 7 lipca 1944 r.; w boju pod Janikowem 24 sierpnia 1944 r.; pod Trawnikami 23 września 1944 r.; w boju pod Rykoszynem 17 września 1944 r.; w bitwie pod Szewcami 18 września 1944 r.; w bitwie w Lasach Niekłańskich 5 listopada 1944 r.
7 września 1944 r. kpr. „Walter” awansowany został do stopnia plutonowego. Po kursie podchorążych w okresie od września do listopada 1944 r. otrzymał kolejną nominację do stopnia plutonowego podchorążego. 27 listopada 1944 r. został urlopowany, lecz nie zwolniony ze służby. W styczniu 1945 r. został mianowany przez dowódcę 3 Pułku Piechoty Legionów AK na podporucznika.
Po rozwiązaniu AK w 1945 r. w RKU w Końskich zdał broń, a następnie został przydzielony do stacjonującego w Warszawie 1 Zapasowego Pułku Piechoty I Armii Wojska Polskiego, dowodzonego przez sowieckich oficerów. Nie zweryfikowano mu stopnia plutonowego z AK (nie ujawnił stopnia podporucznika), został zakwalifikowany jako szeregowy. Po kapitulacji III Rzeszy, przydzielony został do 7 Pułku Piechoty 3 Dywizji Piechoty I Armii WP, stacjonującego w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie. Pułk miał być skierowany do walk z UPA. Korzystając z okazji T. Chmielowski zgłosił się do Szkoły Oficerów Piechoty nr 1 w Krakowie. Po egzaminach znów miał zostać skierowany do walk z UPA. W związku z tym odmówił egzaminów i przeniesiony dyscyplinarnie został do 7 Zapasowego Pułku Piechoty stacjonującego już w Częstochowie.
Chcąc podjąć przerwaną naukę, w listopadzie 1945 r. został zdemobilizowany. Zamieszkał w Łodzi. W lipcu 1946 r. zdał maturę, a w październiku rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jednocześnie rozpoczął pracę zawodową. Tytuł magistra nauk ekonomicznych otrzymał w 1951 r. W latach 1963–1965 ukończył na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej studia podyplomowe z zakresu urbanistyki.
Jak sam pisał o latach 1946–1956 praca zawodowa na podrzędnych stanowiskach, przerywana szykanami stosowanymi powszechnie w odniesieniu do żołnierzy AK, a w szczególności partyzantów „Ponurego” i „Szarego”.
W 1957 r. otrzymał stanowisko kierownika działu inwestycji. W 1962 r. został dyrektorem Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Łodzi. W 1975 r. otrzymał etat głównego specjalisty w Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji w Łodzi. Pracował tam aż do przejścia na emeryturę w 1989 r.
W 1946 r. wstąpił do Związku Uczestników Walk o Niepodległość i Demokrację. W 1960 r. wstąpił do PZPR. Pomimo swojego „rewizjonistycznego” podejścia do doktryny marksistowskiej nie został usunięty z partii.
Od końca lat sześćdziesiątych działał w Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”. Oficjalnie od 1989 r. należał do Okręgu ŚZŻAK w Łodzi, ale już 12 września 1990 r. wystąpił ze struktur łódzkich i zgłosił swój podstawowy akces do Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”.
Zmarł 12 kwietnia 2007 r. w Łodzi. Pochowany został na Starym Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
Odznaczenia:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Srebrny Krzyż Zasługi PRL
- Krzyż Walecznych po raz 1 i 2
- Krzyż Partyzancki
- Krzyż Armii Krajowej
- Medal Wojska
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
- Odznaka Grunwaldzka
- Odznaka Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” „Nurt”
- Honorowa Odznaka Korpusu „Jodła”
- Odznaka 3 pułku piechoty Legionów AK
- Odznaka Żołnierzy Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK
Bibliografia:
Archiwum Akt Nowych w Warszawie
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Zarząd Główny w Warszawie
Archiwum Państwowe w Kielcach
- Zarząd Miejski w Końskich
Zbiory Tadeusza Chmielowskiego
- List Tadeusza Chmielowskiego do Stanisława Kołodziejczyka, Łódź, 20 XII 1982 r.
- List Stanisława Kołodziejczyka do Tadeusza Chmielowskiego, Wrocław, 11 I 1983 r.
- List Tadeusza Chmielowskiego do Cezarego Chlebowskiego, Łódź, 17 IV 1991 r.
- List Tadeusza Chmielowskiego do Henryka Smalca, Łódź, 8 XII 1998 r.
- List Tadeusza Chmielowskiego do Eugeniusza Fitasa „Kratera”, Łódź, 25 IV 1994 r.
- List Tadeusza Chmielowskiego do Anny Lubowickiej, Łódź, 12 IX 1990 r.
Opracowania:
- Chlebowski C., Cztery z tysiąca, Warszawa 1983.
- Chlebowski C., Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie, Warszawa 2017.
- Chmielowski T., Wagary ze stenem. Wspomnienia wojenne ucznia koneckiego gimnazjum, Łódź 2007.
- Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp, wybór i oprac. Marek Jedynak, Kielce–Kraków 2014.
- Jedynak M., Niezależni kombatanci w PRL. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” (1957–1989), Kielce–Kraków 2014.
- Jedynak M., Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, Końskie 2007.
- Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Liceum i Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Końskich za rok szkolny 1937/38, Końskie 1938.
- Wroniszewski J. Z., Wroniszewski J. K., Konecki Wrzesień, Końskie 2010.
- Wroniszewski J. Z., Życie w „ciekawych czasach”, Końskie 2009.